Varsinais-Suomen sotaveteraanipiiri, Varsinais-Suomen Reserviupseeripiiri ja Varsinais-Suomen Reserviläispiiri koordinoivat talkootempauksen, jossa todellisessa tarpeessa olevan sotaveteraanin talon julkisivuihin tehdään tarpeelliset pohjatyöt ja ulkomaalaus. Työn tekevät järjestöjen paikallisyhdistyksen jäsenet, jotka haluavat olla mukana veteraanien auttamisessa.
Lisätietoja talkootempauksesta täältä Virtasen Maalitehtaan blogisivuilta
Idean isänä on Virtasen maalitehtaan toimitusjohtaja Kimmo Suomi, joka vuoden alussa Salon messuilla tapasi sattumalta veteraani- ja reserviläisjärjestöjen edustajia. Suomi kertoi halustaan auttaa veteraaneja ja hänen yrityksensä lupasi toimia tempauksen pääsponsorina, lahjoittaen urakkaan tarvittavat maalit ja maalausvälineet, jos järjestöt hoitavat projektiin talkoolaiset. Ajatus sai heti kannatusta järjestöissä ja asian valmistelut päätettiin aloitta siltä istumalta.
Salon Seudun Sotaveteraanit ry sai tehtäväkseen etsiä toimialueeltaan sopiva kohde ja sellainen löytyikin nopeasti. Kohteeksi valittiin Salon Kuusjoella yksin asuvan 88-vuotiaan veteraanin talo, joka on maalattu viimeksi joskus 80-luvulla ja seinät kaipaavat jo kipeästi uutta maalia suojakseen.
Talkoot suoritetaan kahdessa osassa. Ensimmäinen osa eli raappaustalkoot järjestetään lauantaina 28.5. ja sen suorittavat Salon Seuduin Sotaveteraanit ry:n tukiryhmä apunaan Kuusjoen VPK. Toinen osa eli maalaustalkoot järjestetään lauantaina 11.6. ja sen suorittavat Salon Seudun Reserviupseerit ry:n jäsenet. Talkoot aloitetaan aamulla klo 9.00 ja ne kestävät ainakin klo 15 asti molempina päivinä.