Virtasen Paneelimaali Kuultovalkoinen
Sisämaali kaikille hirsi- ja paneelipinnoille
Korostaa kauniisti puun omaa kuviointia säilyttäen hengittävyyden
Maalausrajat eivät ole ongelma, koska Virtasen Paneelimaali tasoittuu lähes itsekseen korostaen kauniisti puun pintakuviointia. Perinteisiin resepteihin perustuva Virtasen Paneelimaali on täysin muoviton ja hengittävä aito luonnonmaali, jonka sideaineena on kotimaista kylmäpuristettua pellavaöljyä.
Puuvahat saattavat sisältää mikromuoveja, lisäksi niiden päälle ei voi maalata. Muovittomalla Virtasen Paneelimaali Kuultovalkoisella saat vahamaisen pinnan turvallisesti ja se suojaa puuta kellastumiselta. Nopeasti kuivuva vesiohenteinen Virtasen Paneelimaali Kuultovalkoinen on pellavaöljyn ansiosta kevyt ja helppo maalata.

- PERINTEINEN HENGITTÄVÄ SISÄMAALI
- KUULTOVALKOINEN VALMISSÄVY
- ERITTÄIN KEVYT JA HELPPO MAALATA
- MUOVITON JA EKOLOGINEN VALINTA

TUTKITUSTI PUHTAAMPAA SISÄILMAA
Virtasen Paneelimaali on testattu puolueettomassa laboratoriossa ja testiolosuhteissa. Se täyttää M1-luokan tarkat vaatimukset päästöjen vähäisyydestä. Tämä tarkoittaa sitä, että siitä haihtuu erittäin vähän mitään yhdisteitä sekä hajua huonetilaan.
TEKNISET TIEDOT
SISÄMAALI
Sopii käytettäväksi kuivissa sisätiloissa. Hengittävä ja muoviton.
KÄYTTÖKOHTEET
Käsittelemättömille tai aiemmin lakatuille puupinnoille kuivissa sisätiloissa: mm. Hirsiseinät, paneelikatot ja paneeliseinät.
Kuultovalkoinen tehdasväri
1 L – 3 L – 10 L
KIILTOASTE
Silkinhimmeä (himmeä)
RIITTOISUUS
Karkea pinta 6 – 9 m2 / 1 Litra
Sileä pinta 8 – 12 m2 / 1 Litra
KUIVUMISAIKA
Päällemaalattavissa 3 tuntia
Pölykuiva 1 tunti
(Ilman lämpötila +20°C ja suhteellinen kosteus alle 80%)
SÄVYTYS
Virtasen Paneelimaali Kuultovalkoinen on valmis tehdassävy. Sitä ei voi sävyttää.
TYÖVÄLINE
Sivellin, Ruisku
OHENNIN
Vesi
MAALAUSOHJEET JA VINKIT
HUOMIOITAVAA ENNEN MAALAUKSEN ALOITTAMISTA
Maalausolosuhteet
- Maalattavan pinnan tulee olla pölytön ja kuiva. Ilman lämpötila yli +5°C ja ilman suhteellinen kosteus alle 80%.
Työvälineet
- Sivellin tai korkeapaineruisku (suutin 0,013”-0,018”)
Ohenne
- Vesi, normaalisti ei suositella ohentamista
Kuivumisaika
- Pölykuiva n. 1 tunti, päälle maalattavissa 3 tunnin kuluttua.
- Kuivumiseen vaikuttavat maalattavan pinnan imukyky, ilman lämpötila sekä ilmanvaihto.
Huom!
- Yhtenäisen alueen maalaamista varten sekoita astiaan riittävä määrä maalia mahdollisten sävyerojen estämiseksi. Sekoita maali huolellisesti aina ennen käy
MAALATTAVAN PINNAN ESIKÄSITTELY
- Pinnan epätasaisuudet tasoitetaan sopivalla tasoitteella sen käyttöohjeen mukaan.
- Kovat tai kiiltävät pinnat hiotaan himmeiksi, jotta varmistetaan maalin hyvä tartunta.
- Mahdollisen tasoituksen ja hionnan jälkeen maalattavat pinnat puhdistetaan liasta ja pölystä, tarvittaessa käytetään Virtasen Maalipesua ohjeiden mukaan.
MAALAAMINEN
- Virtasen Paneelimaali Kuultovalkoinen ei vaadi erillistä pohjamaalia. Maalataan 1-2 kertaan riippuen maalattavan pinnan imukyvystä sekä väristä.
MAALAUKSEN JÄLKEEN
Työvälineiden pesu
- Vesi.Työvälineisiin kuivunut tai osittain kuivunut maali pestään Virtasen Pensselipesugeelillä.
Varastointi
- Viileä ja kuiva tila. Maali ei saa jäätyä.
Maalin kuivuminen
- Maalin täydellinen kuivuminen kestää normaaliolosuhteissa n. 4 viikkoa, jonka jälkeen pinta on saavuttanut lopullisen kovuutensa ja kestävyytensä.
Maalipinnan hoito
- Maalipinta voidaan puhdistaa kevyesti pyyhkimällä. Työvälineenä käytetään kosteaa siivouspyyhettä, pehmeää sientä tms. Karkeaa harjausta, väkeviä pesuaineita ja voimakasta hankausta on syytä välttää. Varsinkin tummissa väreissä voimakas hankaus johtaa pinnan kiillottumiseen.
HUOM!
- Aidot pellavaöljyä sisältävät luonnonöljymaalit tuoksuvat kuivuessaan ja näin tekee myös Virtasen Paneelimaali Kuultovalkoinen. Kuivuttuaan Virtasen Paneelimaali Kuultovalkoinen on hajuton.
Nopeasti kuivuva vesiohenteinen Virtasen Paneelimaali Kuultovalkoinen on öljysideaineisena kevyt maalattava. Sen hyytelömäinen koostumus tekee maalaamisesta myös nopeaa. Kaunista jälkeä saa aikaan helposti, koska siveltimen jälki tasoittuu kauniisti.
Virtasen Paneelimaali Kuultovalkoinen tuoksuu maalattaessa ja kuivuessaan pellavaöljyltä kuten aidon luonnonöljymaalin kuuluukin. Ja se on aitoa. Lisäksi se kuivuu kosketuskuivaksi jo tunnissa.
Olemme jo muutaman vuoden kehittäneet ratkaisua Aimo Virtasen vanhojen muistiinpanojen pohjalta saadaksemme aikaan teollisesti valmistetun ja konesävytettävän todellisen luonnonöljypohjaisen hengittävän ja muovittoman sisämaalin.
Tämän maalin sideaineesta on yli puolet kotimaista pellavaöljyä ja sitä on vahvistettu kahdella muulla luonnonöljyllä. Kuten kaikki aidot prosesoimattomiin luonnonöljyihin perustuvat maalit, tämäkin tuoksuu pellavaöljyltä tuoreena ja kuivuessaan.
YHTEENSOPIVAT TUOTTEET

Virtasen Pensselipesugeeli
Pese siveltimet vaivattomasti Virtasen Pensselipesugeelillä ja huuhtele vedellä!
katso myös nämä tuotteet

Virtasen 4 Öljyn Maali
Legendaarisen kestävä, hengittävä öljymaali ulkokäyttöön kaikille hirsi- ja puupinnoille.

Virtasen Paneelimaali
Silkinhimmeä pellavainen paneelimaali luo kodikkaan tunnelman. Sisämaali kaikille puu- ja paneelipinnoille.

Virtasen Porstua Puulattiamaali
Kodikkaan silkinhimmeä tai trendikkään kiiltävä sisämaali puu- ja betonipinnoille.

Virtasen Sisustusmaali
Perinteitä kunnioittava aito pellavainen öljytemperamaali. Sisämaali kaikille kipsi- ja betonipinnoille.