Tervapetsi puun suojaamiseen - Virtasen Maalitehdas
Siirry sisältöön

Virtasen Tervapetsi

Virtasen Tervapetsi suojaa lapin tuntureilta saariston tyrskyihin. Ulkokäyttöön Kaikille hirsi- ja puupinnoille.

  • Perinteinen vanhan ajan tervapetsi
  • Suojaa puuta tehokkaasti
  • Turvallinen ja ekologinen valinta
  • Loistava virtasen uv-suoja

Virtasen tervapetsi suojaa lapin tuntureilta saariston tyrskyihin

Saaristossa on keväisin tuoksunut terva. Koska pelkkä terva jättää pinnat tahmeiksi, kehitettiin nopeammin kuivuva terva-, vernissa- ja puutärpättiseos. Tähän samaan perinteiseen reseptiin perustuu myös Virtasen Tervapetsi.

Virtasen Tervapetsi suojaa tehokkaasti talosi, huvilasi, saunasi ja vaikkapa laiturisi veden haittoja vastaan. Näin on perinteisesti suojattu puupintoja jo satoja vuosia ennen kuultavia puunsuojia.

Tekniset tiedot

Ulkomaali
Sopii käytettäväksi ulkotiloissa

Käyttökohteet
O soveltuu sahatuille ja höylätyille uusille tai aiemmin tervaa sisältävillä tuotteilla käsitellyille pinnoille ulkotiloissa

Pakkauskoot
~ec-perusmaali
0,9l – 2,7l – 9l

Kiiltoaste
Ei määritelty

Riittoisuus
Karkea pinta 5 – 8 m2 / 1 litra
Sileä pinta 7 – 10 m2 / 1 litra

Kuivumisaika
3 – 5 vuorokautta
(ilman lämpötila +20°c ja suhteellinen kosteus alle 80%)

Sävytys
Sävytettävissä yleisimpien kuultovärikartastojen mukaisesti.
Huom! Sävytetyt värit ovat aina hieman tummemmat kuin värikartassa johtuen, tervapetsin kullanruskeasta väristä. Emme suosittele valkoista tai vaaleita sävyjä.

Työväline
Sivellin, upotus

Ohennin
Virtasen Balsamitärpätti. Yleensä ei tarvitse ohentaa. Mineraalitärpättiä ei saa käyttää.

Virtasen tervapetsi suojaa lapin tuntureilta saariston tyrskyihin

Saaristossa on keväisin tuoksunut terva. Koska pelkkä terva jättää pinnat tahmeiksi, kehitettiin nopeammin kuivuva terva-, vernissa- ja puutärpättiseos. Tähän samaan perinteiseen reseptiin perustuu myös Virtasen Tervapetsi.

Virtasen Tervapetsi suojaa tehokkaasti talosi, huvilasi, saunasi ja vaikkapa laiturisi veden haittoja vastaan. Näin on perinteisesti suojattu puupintoja jo satoja vuosia ennen kuultavia puunsuojia.

Ohjeet & vinkit

Maalausohje - Virtasen Tervapetsi

Huomioitavaa ennen maalauksen aloittamista

Maalausolosuhteet

  • Maalattavan pinnan tulee olla pölytön ja kuiva. Ilman lämpötila yli +5°C ja ilman suhteellinen kosteus alle 80%.

Työvälineet

  • Sivellin tai upotus

Ohenne

  • Virtasen Balsamitärpätti. Yleensä ei tarvitse ohentaa. Mineraalitärpättiä ei saa käyttää.

Kuivumisaika

  • 3 – 5 vuorokautta. Kuivumiseen vaikuttavat maalattavan pinnan imukyky ja ilman lämpötila.

Huom!

  • Varaa yhtenäistä pintaa varten riittävä maalierä yhteen astiaan sekoitettuna mahdollisten värierojen välttämiseksi. Sekoita maali huolellisesti aina ennen käyttöä ja käytön aikana.

Maalattavan pinnan esikäsittely

  • Huom! Soveltuu sahatuille ja höylätyille uusille tai aiemmin tervaa sisältävillä tuotteilla käsitellyille pinnoille ulkona. Ei sovellu kasvihuoneiden sisäpuoliseen käsittelyyn.
  • Pese ja puhdista pinta liasta, homeesta ja irtoavasta aineksesta.
  • Suorita pesu ja homeenestokäsittely Virtasen Homeentappajalla ohjeen mukaan.

Maalaaminen

  • Maalataan 1-3 kertaa.

Maalauksen jälkeen

Työvälineiden pesu

  • Virtasen Pensselipesugeelillä ohjeiden mukaan, Virtasen Balsamitärpätillä tai Virtasen Lakkabensiinillä.

Varastointi

  • Viileä ja kuiva tila. Kestää kylmävarastoinnin

Tervapetsin historiaa – satoja vuosia tervattu

Saaristossa on aina keväisin tuoksunut terva. Kalastajat ja laivanrakentajat ovat käyttäneet tervaa puuveneissä ja –laivoissaan jo satojen vuosien ajan. He nimittäin tiesivät, miten hyvä aine terva on. Tervaskannotkin säilyvät lahoamatta metsässä kymmeniä jopa satoja vuosia.

Mutta koska pelkkä terva jää tahmeaksi tarvittiin siihen avuksi jokin kuivuva öljy. Se oli luonnollisesti pellavaöljyvernissa, jonka hyvät ominaisuudet olivat heille ennestään tuttuja monista käyttökohteista mm. kankaan vedenpitäväksi tekemisestä.

Tällaisenaan seos oli liian paksua siveltäväksi, joten hyvin toimivana ohentimena käytettiin puutärpättiä.
Tervan, vernissan ja puutärpätin seosta on käytetty puupintojen suojaamiseen jo satoja vuosia ennen kuultavia puunsuojia.

Se mikä on toiminut satoja vuosia, toimii vieläkin. Valitse Virtasen Tervapetsi 1:1:1

Ladattavat tiedostot

    Kysy meiltä

    Jäikö jokin asia askarruttamaan?

    Laita meille viestiä lomakkeella, niin me autamme sinua. Voit ottaa yhteyttä myös puhelimitse tai sähköpostitse.